ENVE SES Tubeless Road Tire 700x33C Folding Tubeless Ready Black
- TECH SPECS
| Tire Weight | 290g |
| Tire PSI | 30-70 |
| Primary Color | Black |
| Tire Width Range | 30 - 38 |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Bead | Folding |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Compatible |
| e-Bike approved | No |
| Labeled Size | 700x33C |
| Tire Width | 33C |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ENVE SES Tubeless Road Tire 700x33C Folding Tubeless Ready Black
ENVE SES Tubeless Road Tire 700x33C Folding Tubeless Ready Black
- TECH SPECS
| Tire Weight | 290g |
| Tire PSI | 30-70 |
| Primary Color | Black |
| Tire Width Range | 30 - 38 |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Bead | Folding |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Compatible |
| e-Bike approved | No |
| Labeled Size | 700x33C |
| Tire Width | 33C |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Tire Weight | 290g |
| Tire PSI | 30-70 |
| Primary Color | Black |
| Tire Width Range | 30 - 38 |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Bead | Folding |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Compatible |
| e-Bike approved | No |
| Labeled Size | 700x33C |
| Tire Width | 33C |












