ENVE Composites SES Road Tire - 700 x 27 Tubeless Folding Black
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| Weight | 265 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 27 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 85 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ENVE Composites SES Road Tire - 700 x 27 Tubeless Folding Black
ENVE Composites SES Road Tire - 700 x 27 Tubeless Folding Black
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| Weight | 265 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 27 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 85 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| Weight | 265 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 27 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 85 |












