ENVE Composites SES 6.7 Front Wheel - 700 12 x 100 Center-Lock Black
- TECH SPECS
| Hub Model | ENVE INNERDRIVE |
| Spoke Type | J-Bend |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim Model | SES 6.7 |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Weight | 661g |
| Rim Construction | Carbon |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Depth | 60mm |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim Material | Carbon |
| Wheel Tire Type | Tubeless |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ENVE Composites SES 6.7 Front Wheel - 700 12 x 100 Center-Lock Black
ENVE Composites SES 6.7 Front Wheel - 700 12 x 100 Center-Lock Black
- TECH SPECS
| Hub Model | ENVE INNERDRIVE |
| Spoke Type | J-Bend |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim Model | SES 6.7 |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Weight | 661g |
| Rim Construction | Carbon |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Depth | 60mm |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim Material | Carbon |
| Wheel Tire Type | Tubeless |
Original: $1,282.50
-65%$1,282.50
$448.87Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Hub Model | ENVE INNERDRIVE |
| Spoke Type | J-Bend |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim Model | SES 6.7 |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Weight | 661g |
| Rim Construction | Carbon |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Depth | 60mm |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim Material | Carbon |
| Wheel Tire Type | Tubeless |












