ENVE Composites Hex Carapace 700x48TLR Black/Tanwall
- TECH SPECS
| Model | Hex |
| Size | 700c |
| Width | 48mm |
| Casing | Carapace |
| TPI | 120 |
| Compound | Nano |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 550g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ENVE Composites Hex Carapace 700x48TLR Black/Tanwall
ENVE Composites Hex Carapace 700x48TLR Black/Tanwall
- TECH SPECS
| Model | Hex |
| Size | 700c |
| Width | 48mm |
| Casing | Carapace |
| TPI | 120 |
| Compound | Nano |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 550g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Model | Hex |
| Size | 700c |
| Width | 48mm |
| Casing | Carapace |
| TPI | 120 |
| Compound | Nano |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 550g |












