ENVE Composites AM30 Foundation Rim
| Rim Width (External) | 39 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 605 |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Weight | 470, 510 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Depth (mm) | 20 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ENVE Composites AM30 Foundation Rim
ENVE Composites AM30 Foundation Rim
| Rim Width (External) | 39 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 605 |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Weight | 470, 510 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Depth (mm) | 20 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rim Width (External) | 39 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 605 |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Weight | 470, 510 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Depth (mm) | 20 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |












