ENVE Composites AG28 Foundation Rim - 650b 24H Black
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rim Width (Internal) | 28 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 559 |
| Weight | 372 |
| Wheel Size | 650b |
| Defined Color | Carbon |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Type | Clincher |
| Valve | Presta |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ENVE Composites AG28 Foundation Rim - 650b 24H Black
ENVE Composites AG28 Foundation Rim - 650b 24H Black
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rim Width (Internal) | 28 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 559 |
| Weight | 372 |
| Wheel Size | 650b |
| Defined Color | Carbon |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Type | Clincher |
| Valve | Presta |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rim Width (Internal) | 28 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 559 |
| Weight | 372 |
| Wheel Size | 650b |
| Defined Color | Carbon |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 24 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Type | Clincher |
| Valve | Presta |












