Eclat E440 / Cortex Evo FC RSD Wheel Rear 20 / 406 Holes: 36 14mm Rim BMX Freecoaster
- TECH SPECS
| Position | Rear |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 34mm |
| Depth | 16mm |
| Hub Model | Eclat Cortex Evo FC |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Valve | Schrader |
| Axle Type | 14mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat E440 |
| Spoke Type | J-Bend |
| Wheel Diameter/ISO | 20 / 406 |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Freehub Body | BMX Cassette |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Eclat E440 / Cortex Evo FC RSD Wheel Rear 20 / 406 Holes: 36 14mm Rim BMX Freecoaster
Eclat E440 / Cortex Evo FC RSD Wheel Rear 20 / 406 Holes: 36 14mm Rim BMX Freecoaster
- TECH SPECS
| Position | Rear |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 34mm |
| Depth | 16mm |
| Hub Model | Eclat Cortex Evo FC |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Valve | Schrader |
| Axle Type | 14mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat E440 |
| Spoke Type | J-Bend |
| Wheel Diameter/ISO | 20 / 406 |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Freehub Body | BMX Cassette |
Original: $244.99
-65%$244.99
$85.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Position | Rear |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 34mm |
| Depth | 16mm |
| Hub Model | Eclat Cortex Evo FC |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Valve | Schrader |
| Axle Type | 14mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat E440 |
| Spoke Type | J-Bend |
| Wheel Diameter/ISO | 20 / 406 |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Freehub Body | BMX Cassette |












