Easton EA50 AX Drop Handlebar - Aluminum, 31.8mm, Black
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8 |
| Bar Top Style | Round |
| Bar Reach (mm) | 80 |
| Color | Black |
| Bar Drop (mm) | 120 |
| Flare | 16 |
| Weight | 325 |
| Accessory Mount Diameter | 31.8 |
| Drop Bend Style | Compact |
| Cable Routing | External |
| Material | Aluminum |
| Width Measurement | Center |
| Width | 40, 42cm, 44, 46 |
| Defined Color | Black |
| Clip-on Compatible | No |
| Model | EA50 AX |
| Clamp | 31.8mm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 80mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Easton EA50 AX Drop Handlebar - Aluminum, 31.8mm, Black
Easton EA50 AX Drop Handlebar - Aluminum, 31.8mm, Black
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8 |
| Bar Top Style | Round |
| Bar Reach (mm) | 80 |
| Color | Black |
| Bar Drop (mm) | 120 |
| Flare | 16 |
| Weight | 325 |
| Accessory Mount Diameter | 31.8 |
| Drop Bend Style | Compact |
| Cable Routing | External |
| Material | Aluminum |
| Width Measurement | Center |
| Width | 40, 42cm, 44, 46 |
| Defined Color | Black |
| Clip-on Compatible | No |
| Model | EA50 AX |
| Clamp | 31.8mm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 80mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8 |
| Bar Top Style | Round |
| Bar Reach (mm) | 80 |
| Color | Black |
| Bar Drop (mm) | 120 |
| Flare | 16 |
| Weight | 325 |
| Accessory Mount Diameter | 31.8 |
| Drop Bend Style | Compact |
| Cable Routing | External |
| Material | Aluminum |
| Width Measurement | Center |
| Width | 40, 42cm, 44, 46 |
| Defined Color | Black |
| Clip-on Compatible | No |
| Model | EA50 AX |
| Clamp | 31.8mm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 80mm |








