E*thirteen Grappler Sidekick Flux Alum Downhill 29
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum DH |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (HG Mini) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x157, 20x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1009g, 1219g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


E*thirteen Grappler Sidekick Flux Alum Downhill 29
E*thirteen Grappler Sidekick Flux Alum Downhill 29
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum DH |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (HG Mini) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x157, 20x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1009g, 1219g |
Original: $379.95
-65%$379.95
$132.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Grappler Flux rims are built with a focus on compliance, strength, weight, and performance
- Handbuilt to exacting precision with Sapim D-light spokes and locking alloy nipples, for ultimate performance and longevity
| Model | Grappler Sidekick Flux Aluminum DH |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (HG Mini) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x157, 20x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Flux |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 17.5mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1009g, 1219g |












