DT Swiss PR 1400 DiCut OXiC Rear Wheel - 700 QR x 130mm Rim Brake HG11 Road/XDR Ratchet 36 SL BLK 32mm
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 18 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

DT Swiss PR 1400 DiCut OXiC Rear Wheel - 700 QR x 130mm Rim Brake HG11 Road/XDR Ratchet 36 SL BLK 32mm
DT Swiss PR 1400 DiCut OXiC Rear Wheel - 700 QR x 130mm Rim Brake HG11 Road/XDR Ratchet 36 SL BLK 32mm
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 18 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
Original: $1,015.90
-65%$1,015.90
$355.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 18 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |












