DT Swiss HX 531 Rim - 29" Disc Black 32H
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Hub Drilling | 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 601 |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Rim Material | Alloy |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Weight | 610 |
| Wheel Size | 29" |
| keyword search | electric bikes electric bicycle e-bike e-bikes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

DT Swiss HX 531 Rim - 29" Disc Black 32H
DT Swiss HX 531 Rim - 29" Disc Black 32H
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Hub Drilling | 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 601 |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Rim Material | Alloy |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Weight | 610 |
| Wheel Size | 29" |
| keyword search | electric bikes electric bicycle e-bike e-bikes |
Original: $198.64
-65%$198.64
$69.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Brake Track | None |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Hub Drilling | 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 601 |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Rim Material | Alloy |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Weight | 610 |
| Wheel Size | 29" |
| keyword search | electric bikes electric bicycle e-bike e-bikes |












