DT Swiss GRC 1400 Rear Wheel - 700 12 x 142mm Center-Lock HG 11/XDR Ratchet 36 SL BLK
- TECH SPECS
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Valve | Presta |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

DT Swiss GRC 1400 Rear Wheel - 700 12 x 142mm Center-Lock HG 11/XDR Ratchet 36 SL BLK
DT Swiss GRC 1400 Rear Wheel - 700 12 x 142mm Center-Lock HG 11/XDR Ratchet 36 SL BLK
- TECH SPECS
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Valve | Presta |
Original: $1,391.90
-65%$1,391.90
$487.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Valve | Presta |












