DT Swiss FR 1500 Classic Rear Wheel - 29" 12 x 157mm 6-Bolt XD/HG11 MTN Ratchet EXP 36 BLK
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

DT Swiss FR 1500 Classic Rear Wheel - 29" 12 x 157mm 6-Bolt XD/HG11 MTN Ratchet EXP 36 BLK
DT Swiss FR 1500 Classic Rear Wheel - 29" 12 x 157mm 6-Bolt XD/HG11 MTN Ratchet EXP 36 BLK
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 29" |
Original: $794.90
-65%$794.90
$278.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 29" |












