DT Swiss ERC 1400 DiCut 45 Rear Wheel - 700 12 x 142mm Center-Lock HG11 Road/XDR Ratchet EXP 36 BLK WTS w/GP5000 STR Tire
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 22 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | ERC1400 45 |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 142 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | Shi 11s |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Aero Comp |
| Spoke Count | 24H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

DT Swiss ERC 1400 DiCut 45 Rear Wheel - 700 12 x 142mm Center-Lock HG11 Road/XDR Ratchet EXP 36 BLK WTS w/GP5000 STR Tire
DT Swiss ERC 1400 DiCut 45 Rear Wheel - 700 12 x 142mm Center-Lock HG11 Road/XDR Ratchet EXP 36 BLK WTS w/GP5000 STR Tire
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 22 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | ERC1400 45 |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 142 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | Shi 11s |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Aero Comp |
| Spoke Count | 24H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 22 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | ERC1400 45 |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 142 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | Shi 11s |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Aero Comp |
| Spoke Count | 24H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |












