DT Swiss ERC 1100 DiCut 45 Rear Wheel - 700c 12 x 142mm Center-Lock HG11 Road/XDR Ratchet EXP 36 BLK
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

DT Swiss ERC 1100 DiCut 45 Rear Wheel - 700c 12 x 142mm Center-Lock HG11 Road/XDR Ratchet EXP 36 BLK
DT Swiss ERC 1100 DiCut 45 Rear Wheel - 700c 12 x 142mm Center-Lock HG11 Road/XDR Ratchet EXP 36 BLK
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |












