DT Swiss ER 1400 DiCut 25 Rear Wheel - 700 12 x 142mm Center-Lock HG11 Road/XDR Ratchet EXP 36 BLK
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 20 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | ER1400 Dicut |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 142 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | SHI 11s RD |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Aero Comp SP |
| Spoke Count | 24H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

DT Swiss ER 1400 DiCut 25 Rear Wheel - 700 12 x 142mm Center-Lock HG11 Road/XDR Ratchet EXP 36 BLK
DT Swiss ER 1400 DiCut 25 Rear Wheel - 700 12 x 142mm Center-Lock HG11 Road/XDR Ratchet EXP 36 BLK
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 20 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | ER1400 Dicut |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 142 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | SHI 11s RD |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Aero Comp SP |
| Spoke Count | 24H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Original: $794.90
-65%$794.90
$278.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Diameter | 700C |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 20 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | ER1400 Dicut |
| Hub Model | 240 |
| Hub Spacing | 142 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | SHI 11s RD |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Aero Comp SP |
| Spoke Count | 24H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |












