DT R460 / Shimano Tiagra 700c Road Wheels
- Wheel Factory hand built wheels
- DT Swiss R 460 rim is tubeless compatible with a sleeve jointed, 18mm ID, 23mm OD width
- Shimano Tiagra 470 series hubs
- Thru-axle wheels use RS470 hubs and are Center Lock Disc specific
- QR wheels use S400 hubs and are Rim brake specific, and include QR skewers
- Forged aluminum shell with HG road 11 speed steel freehub body
- Built with DT Swiss Champion straight gauge spokes (2.0) and brass DT Swiss Squorx nipples
- Hand laced and trued in the USA
| Model | R460/S400 |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front, Rear (HG 11sp road) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx100, QRx130 |
| Hub | S400 |
| Hole | 32 |
| Brake | Rim |
| Rim | R460 |
| Internal W | 18mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1050g, 870g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


DT R460 / Shimano Tiagra 700c Road Wheels
DT R460 / Shimano Tiagra 700c Road Wheels
- Wheel Factory hand built wheels
- DT Swiss R 460 rim is tubeless compatible with a sleeve jointed, 18mm ID, 23mm OD width
- Shimano Tiagra 470 series hubs
- Thru-axle wheels use RS470 hubs and are Center Lock Disc specific
- QR wheels use S400 hubs and are Rim brake specific, and include QR skewers
- Forged aluminum shell with HG road 11 speed steel freehub body
- Built with DT Swiss Champion straight gauge spokes (2.0) and brass DT Swiss Squorx nipples
- Hand laced and trued in the USA
| Model | R460/S400 |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front, Rear (HG 11sp road) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx100, QRx130 |
| Hub | S400 |
| Hole | 32 |
| Brake | Rim |
| Rim | R460 |
| Internal W | 18mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1050g, 870g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Wheel Factory hand built wheels
- DT Swiss R 460 rim is tubeless compatible with a sleeve jointed, 18mm ID, 23mm OD width
- Shimano Tiagra 470 series hubs
- Thru-axle wheels use RS470 hubs and are Center Lock Disc specific
- QR wheels use S400 hubs and are Rim brake specific, and include QR skewers
- Forged aluminum shell with HG road 11 speed steel freehub body
- Built with DT Swiss Champion straight gauge spokes (2.0) and brass DT Swiss Squorx nipples
- Hand laced and trued in the USA
| Model | R460/S400 |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front, Rear (HG 11sp road) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx100, QRx130 |
| Hub | S400 |
| Hole | 32 |
| Brake | Rim |
| Rim | R460 |
| Internal W | 18mm |
| Depth | 23mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1050g, 870g |












