🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
CST Vault Tire
For everything from steep bowls to dirt jumps the Vault BMX tire is a freestyle BMX powerhouse. It uses an all-around tread pattern that delivers for street park and dirt riding. The aggressive texture and raised shoulder knobs let the tire roll fast without sacrificing traction.
| Color | Black |
| Weight | 605 |
| Weight (oz) | 21.3 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 56 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.95, 20 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 100 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


CST Vault Tire
CST Vault Tire
For everything from steep bowls to dirt jumps the Vault BMX tire is a freestyle BMX powerhouse. It uses an all-around tread pattern that delivers for street park and dirt riding. The aggressive texture and raised shoulder knobs let the tire roll fast without sacrificing traction.
| Color | Black |
| Weight | 605 |
| Weight (oz) | 21.3 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 56 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.95, 20 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 100 |
Select Tire Width
From $22.00
CST Vault Tire—
$22.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For everything from steep bowls to dirt jumps the Vault BMX tire is a freestyle BMX powerhouse. It uses an all-around tread pattern that delivers for street park and dirt riding. The aggressive texture and raised shoulder knobs let the tire roll fast without sacrificing traction.
| Color | Black |
| Weight | 605 |
| Weight (oz) | 21.3 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 56 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.95, 20 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 100 |












