CST Fringe Tire - 24 x 2.8 Clincher Wire Black
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 24 x 2.8 |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

CST Fringe Tire - 24 x 2.8 Clincher Wire Black
CST Fringe Tire - 24 x 2.8 Clincher Wire Black
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 24 x 2.8 |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
Original: $27.00
-65%$27.00
$9.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 24 x 2.8 |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |












