CST Big Boat 26" Tire
- Large volume tire with with fast-rolling tread design
- Tire is not specifically e-bike rated, but is acceptable for use on e-bikes
| Model | Big Boat |
| Size | 26" |
| Width | 4.0" |
| Casing | Single Ply |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black, Black/Tanwall |
| Weight | 1422g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


CST Big Boat 26" Tire
CST Big Boat 26" Tire
- Large volume tire with with fast-rolling tread design
- Tire is not specifically e-bike rated, but is acceptable for use on e-bikes
| Model | Big Boat |
| Size | 26" |
| Width | 4.0" |
| Casing | Single Ply |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black, Black/Tanwall |
| Weight | 1422g |
Original: $55.00
-65%$55.00
$19.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Large volume tire with with fast-rolling tread design
- Tire is not specifically e-bike rated, but is acceptable for use on e-bikes
| Model | Big Boat |
| Size | 26" |
| Width | 4.0" |
| Casing | Single Ply |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black, Black/Tanwall |
| Weight | 1422g |












