CST BFT Tire 24x4.0" Black
- TECH SPECS
| Model | BFT |
| Size | 24" |
| Width | 4.0" |
| Casing | Single Ply |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-folding |
| Type | Non-tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1278g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

CST BFT Tire 24x4.0" Black
CST BFT Tire 24x4.0" Black
- TECH SPECS
| Model | BFT |
| Size | 24" |
| Width | 4.0" |
| Casing | Single Ply |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-folding |
| Type | Non-tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1278g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Model | BFT |
| Size | 24" |
| Width | 4.0" |
| Casing | Single Ply |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-folding |
| Type | Non-tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1278g |












