Continental Ultra Sport III Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 330 |
| Color | Black, Black/Brown |
| Weight | 245, 265, 295 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 23, 25, 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 23, 700 x 25, 700 x 28 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 116, 123 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Continental Ultra Sport III Tire
Continental Ultra Sport III Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 330 |
| Color | Black, Black/Brown |
| Weight | 245, 265, 295 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 23, 25, 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 23, 700 x 25, 700 x 28 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 116, 123 |
Original: $41.95
-65%$41.95
$14.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 330 |
| Color | Black, Black/Brown |
| Weight | 245, 265, 295 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 23, 25, 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 23, 700 x 25, 700 x 28 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 116, 123 |












