Continental TPU Tube
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Long 56-74mm |
| Valve Length | Long Presta Valve 56-74mm |
| Weight | 35, 43 |
| ISO Width (mm) | 35, 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 650 x 40 - 60, 29 x 1.0 - 1.4, 700 x 40 - 60 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Continental TPU Tube
Continental TPU Tube
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Long 56-74mm |
| Valve Length | Long Presta Valve 56-74mm |
| Weight | 35, 43 |
| ISO Width (mm) | 35, 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 650 x 40 - 60, 29 x 1.0 - 1.4, 700 x 40 - 60 |
Original: $44.95
-65%$44.95
$15.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Long 56-74mm |
| Valve Length | Long Presta Valve 56-74mm |
| Weight | 35, 43 |
| ISO Width (mm) | 35, 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 650 x 40 - 60, 29 x 1.0 - 1.4, 700 x 40 - 60 |












