Continental Terra Trail Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black, Black SL, Black/Brown, Black/Cream, Black/Transparent |
| Weight | 425, 430, 440, 445, 450, 455, 460, 495, 500, 510, 520 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Brown, Tan |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 45, 47 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 40 / 27.5 x 1.50, 650b x 47 / 27.5 x 1.75, 700 x 35 / 28 x 1.35, 700 x 40 / 28 x 1.50, 700 x 45 / 28 x 1.70 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 65, 72 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Continental Terra Trail Tire
Continental Terra Trail Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black, Black SL, Black/Brown, Black/Cream, Black/Transparent |
| Weight | 425, 430, 440, 445, 450, 455, 460, 495, 500, 510, 520 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Brown, Tan |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 45, 47 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 40 / 27.5 x 1.50, 650b x 47 / 27.5 x 1.75, 700 x 35 / 28 x 1.35, 700 x 40 / 28 x 1.50, 700 x 45 / 28 x 1.70 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 65, 72 |
Original: $59.95
-65%$59.95
$20.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black, Black SL, Black/Brown, Black/Cream, Black/Transparent |
| Weight | 425, 430, 440, 445, 450, 455, 460, 495, 500, 510, 520 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Brown, Tan |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 45, 47 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Tire Diameter | 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 650b x 40 / 27.5 x 1.50, 650b x 47 / 27.5 x 1.75, 700 x 35 / 28 x 1.35, 700 x 40 / 28 x 1.50, 700 x 45 / 28 x 1.70 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 65, 72 |












