Continental Tempo II Tire
| TPI | 330 |
| Color | Black |
| Weight | 185, 200 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 19, 22 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 19, 700 x 22 |
| Tire Type | Tubular |
| PSI | 170, 220 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Continental Tempo II Tire
Continental Tempo II Tire
| TPI | 330 |
| Color | Black |
| Weight | 185, 200 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 19, 22 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 19, 700 x 22 |
| Tire Type | Tubular |
| PSI | 170, 220 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 330 |
| Color | Black |
| Weight | 185, 200 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 19, 22 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 19, 700 x 22 |
| Tire Type | Tubular |
| PSI | 170, 220 |












