Continental Supersonic Tube
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Long 56-74mm, Presta Med 41-55mm |
| Valve Length | Long Presta Valve 56-74mm, Med 41-55mm |
| Weight | 50, 55 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Diameter | 571 / 650c, 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 650c x 18 - 25, 650c x 20 - 25, 700 x 20 - 25 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Continental Supersonic Tube
Continental Supersonic Tube
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Long 56-74mm, Presta Med 41-55mm |
| Valve Length | Long Presta Valve 56-74mm, Med 41-55mm |
| Weight | 50, 55 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Diameter | 571 / 650c, 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 650c x 18 - 25, 650c x 20 - 25, 700 x 20 - 25 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Long 56-74mm, Presta Med 41-55mm |
| Valve Length | Long Presta Valve 56-74mm, Med 41-55mm |
| Weight | 50, 55 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Diameter | 571 / 650c, 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 650c x 18 - 25, 650c x 20 - 25, 700 x 20 - 25 |












