Continental Sprinter Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 330 |
| Color | Black |
| Weight | 255, 270, 285 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 22, 28 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 22, 700 x 22, 700 x 25 |
| Tire Type | Tubular |
| PSI | 174 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Continental Sprinter Tire
Continental Sprinter Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 330 |
| Color | Black |
| Weight | 255, 270, 285 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 22, 28 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 22, 700 x 22, 700 x 25 |
| Tire Type | Tubular |
| PSI | 174 |
Original: $86.95
-65%$86.95
$30.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 330 |
| Color | Black |
| Weight | 255, 270, 285 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 22, 28 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 22, 700 x 22, 700 x 25 |
| Tire Type | Tubular |
| PSI | 174 |












