Continental Ruban Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black SL |
| Weight | 670, 740, 800, 840, 880, 920 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 54, 58, 65 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.10, 27.5 x 2.30, 27.5 x 2.60, 29 x 2.10, 29 x 2.30, 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 43, 55, 58 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Continental Ruban Tire
Continental Ruban Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black SL |
| Weight | 670, 740, 800, 840, 880, 920 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 54, 58, 65 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.10, 27.5 x 2.30, 27.5 x 2.60, 29 x 2.10, 29 x 2.30, 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 43, 55, 58 |
Original: $65.95
-65%$65.95
$23.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black SL |
| Weight | 670, 740, 800, 840, 880, 920 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 54, 58, 65 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.10, 27.5 x 2.30, 27.5 x 2.60, 29 x 2.10, 29 x 2.30, 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 43, 55, 58 |












