Continental Pure Contact Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black/Coffee/Graphite Reflex, Black/Graphite Reflex |
| Weight | 575, 590, 610, 655, 670, 695, 715, 750, 755, 760, 790, 800, 835, 885 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 40, 47, 50, 55, 56, 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.00, 27.5 x 2.20, 27.5 x 2.40, 27.x 2.20, 700 x 40, 700 x 47, 700 x 50, 700 x 55 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 51, 58, 65, 73 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Continental Pure Contact Tire
Continental Pure Contact Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black/Coffee/Graphite Reflex, Black/Graphite Reflex |
| Weight | 575, 590, 610, 655, 670, 695, 715, 750, 755, 760, 790, 800, 835, 885 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 40, 47, 50, 55, 56, 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.00, 27.5 x 2.20, 27.5 x 2.40, 27.x 2.20, 700 x 40, 700 x 47, 700 x 50, 700 x 55 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 51, 58, 65, 73 |
Original: $77.95
-65%$77.95
$27.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black/Coffee/Graphite Reflex, Black/Graphite Reflex |
| Weight | 575, 590, 610, 655, 670, 695, 715, 750, 755, 760, 790, 800, 835, 885 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 40, 47, 50, 55, 56, 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.00, 27.5 x 2.20, 27.5 x 2.40, 27.x 2.20, 700 x 40, 700 x 47, 700 x 50, 700 x 55 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 51, 58, 65, 73 |












