🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Continental Mountain King Tire
Mountain King Tires are the perfect trail ride companion - not stingy on grip ideal for full-suspension trail bikes. The snappy central knobs and grippy outer knobs means it offers maximum grip.All-around performer with uniformly spaced aggressive tread for reliable grip and handling
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 240, 330 |
| Color | Black |
| Weight | 705, 725, 770, 815, 935 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58, 65, 70 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.30, 27.5 x 2.30, 27.5 x 2.60, 27.5 x 2.80, 29 x 2.30 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 43, 51, 55 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Continental Mountain King Tire
Continental Mountain King Tire
Mountain King Tires are the perfect trail ride companion - not stingy on grip ideal for full-suspension trail bikes. The snappy central knobs and grippy outer knobs means it offers maximum grip.All-around performer with uniformly spaced aggressive tread for reliable grip and handling
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 240, 330 |
| Color | Black |
| Weight | 705, 725, 770, 815, 935 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58, 65, 70 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.30, 27.5 x 2.30, 27.5 x 2.60, 27.5 x 2.80, 29 x 2.30 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 43, 51, 55 |
Select Tire Size
Select Tread System
From $23.08
Original: $65.95
-65%Continental Mountain King Tire—
$65.95
$23.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mountain King Tires are the perfect trail ride companion - not stingy on grip ideal for full-suspension trail bikes. The snappy central knobs and grippy outer knobs means it offers maximum grip.All-around performer with uniformly spaced aggressive tread for reliable grip and handling
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 240, 330 |
| Color | Black |
| Weight | 705, 725, 770, 815, 935 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58, 65, 70 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.30, 27.5 x 2.30, 27.5 x 2.60, 27.5 x 2.80, 29 x 2.30 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 43, 51, 55 |












