Continental Hydrotal Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 660 |
| Color | Black |
| Weight | 1220, 1290 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Continental Hydrotal Tire
Continental Hydrotal Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 660 |
| Color | Black |
| Weight | 1220, 1290 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50 |
Original: $119.95
-65%$119.95
$41.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 660 |
| Color | Black |
| Weight | 1220, 1290 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50 |












