Continental Hometrainer II Tire
| TPI | 180 |
| Color | Black |
| Weight | 205, 275, 365, 400 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 44, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Diameter | 26", 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 27.5 x 2.00 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Continental Hometrainer II Tire
Continental Hometrainer II Tire
| TPI | 180 |
| Color | Black |
| Weight | 205, 275, 365, 400 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 44, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Diameter | 26", 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 27.5 x 2.00 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $62.95
-65%$62.95
$22.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 180 |
| Color | Black |
| Weight | 205, 275, 365, 400 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 44, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Diameter | 26", 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 27.5 x 2.00 |
| Tire Type | Clincher |












