Continental Grand Prix Urban Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black/Reflex, Black/Reflex/Coffee |
| Weight | 335, 345 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 35 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 87 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Continental Grand Prix Urban Tire
Continental Grand Prix Urban Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black/Reflex, Black/Reflex/Coffee |
| Weight | 335, 345 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 35 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 87 |
Original: $62.95
-65%$62.95
$22.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black/Reflex, Black/Reflex/Coffee |
| Weight | 335, 345 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 35 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 87 |












