Continental Grand Prix TR Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 240 |
| Color | Black, Black/Transparent |
| Weight | 270, 280, 345, 370, 390, 395, 405 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 25, 28, 30, 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 25, 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 108, 72, 94 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Continental Grand Prix TR Tire
Continental Grand Prix TR Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 240 |
| Color | Black, Black/Transparent |
| Weight | 270, 280, 345, 370, 390, 395, 405 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 25, 28, 30, 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 25, 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 108, 72, 94 |
Original: $82.95
-65%$82.95
$29.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 240 |
| Color | Black, Black/Transparent |
| Weight | 270, 280, 345, 370, 390, 395, 405 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 25, 28, 30, 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 25, 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 108, 72, 94 |












