Continental Grand Prix Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 540 |
| Color | Black, Black/Transparent |
| Weight | 285, 300, 325, 345 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 72, 94 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Continental Grand Prix Tire
Continental Grand Prix Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 540 |
| Color | Black, Black/Transparent |
| Weight | 285, 300, 325, 345 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 72, 94 |
Original: $68.95
-65%$68.95
$24.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 540 |
| Color | Black, Black/Transparent |
| Weight | 285, 300, 325, 345 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 28, 30 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 28, 700 x 30 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 72, 94 |












