Continental Dubnital Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black, Black/Transparent |
| Weight | 605, 640, 650, 655, 670, 690, 710, 720, 740 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 55, 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.20, 27.5 x 2.40, 29 x 2.20, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50, 58 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Continental Dubnital Tire
Continental Dubnital Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black, Black/Transparent |
| Weight | 605, 640, 650, 655, 670, 690, 710, 720, 740 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 55, 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.20, 27.5 x 2.40, 29 x 2.20, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50, 58 |
Original: $83.95
-65%$83.95
$29.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black, Black/Transparent |
| Weight | 605, 640, 650, 655, 670, 690, 710, 720, 740 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 55, 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.20, 27.5 x 2.40, 29 x 2.20, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50, 58 |












