Continental Der Kaiser Projekt Tire
| TPI | 330 |
| Color | Black/Amber |
| Weight | 1240 |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 58 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Continental Der Kaiser Projekt Tire
Continental Der Kaiser Projekt Tire
| TPI | 330 |
| Color | Black/Amber |
| Weight | 1240 |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 58 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 330 |
| Color | Black/Amber |
| Weight | 1240 |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 58 |












