Continental Argotal Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330, 660 |
| Color | Black |
| Weight | 1000, 1040, 1080, 1100, 1160, 1200, 1205, 1220, 1275, 1290 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60, 65 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 27.5 x 2.60, 29 x 2.40, 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 43, 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Continental Argotal Tire
Continental Argotal Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330, 660 |
| Color | Black |
| Weight | 1000, 1040, 1080, 1100, 1160, 1200, 1205, 1220, 1275, 1290 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60, 65 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 27.5 x 2.60, 29 x 2.40, 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 43, 50 |
Original: $82.95
-65%$82.95
$29.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330, 660 |
| Color | Black |
| Weight | 1000, 1040, 1080, 1100, 1160, 1200, 1205, 1220, 1275, 1290 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60, 65 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 27.5 x 2.60, 29 x 2.40, 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 43, 50 |












