Box Two 20" BMX Tires
- 60 TPI durable casing
- High-tensile steel wire bead
- Low rolling resistance center strip
- High traction directional grooves for gate starts
- Countless ramped hexagonal knobbies
- High Silica lightweight compound
| Model | Box Two |
| Size | 20" |
| Width | 1.75", 1.9" |
| Compound | High Silica |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 360g, 440g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Box Two 20" BMX Tires
Box Two 20" BMX Tires
- 60 TPI durable casing
- High-tensile steel wire bead
- Low rolling resistance center strip
- High traction directional grooves for gate starts
- Countless ramped hexagonal knobbies
- High Silica lightweight compound
| Model | Box Two |
| Size | 20" |
| Width | 1.75", 1.9" |
| Compound | High Silica |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 360g, 440g |
Original: $34.99
-65%$34.99
$12.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 60 TPI durable casing
- High-tensile steel wire bead
- Low rolling resistance center strip
- High traction directional grooves for gate starts
- Countless ramped hexagonal knobbies
- High Silica lightweight compound
| Model | Box Two |
| Size | 20" |
| Width | 1.75", 1.9" |
| Compound | High Silica |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 360g, 440g |












