š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
BOX One Chromoly BMX Bar
- The first 31.8mm BMX Race bars for the stiffest cockpit available
- Custom 13-butted 4130 CrMo with a black powder coated finish
| Model | Box One Chromoly |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 5.5" (140mm), 6.5" (165mm), 7.5" (191mm), 8.0" (203mm), 8.5" (216mm) |
| Width | 28.25" (718mm) |
| Up/Back Sweep | 2/7 Deg |
| Material | CrMo |
| Color | Black |
| Weight | 685g, 691g, 713g, 753g, 754g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

BOX One Chromoly BMX Bar
BOX One Chromoly BMX Bar
- The first 31.8mm BMX Race bars for the stiffest cockpit available
- Custom 13-butted 4130 CrMo with a black powder coated finish
| Model | Box One Chromoly |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 5.5" (140mm), 6.5" (165mm), 7.5" (191mm), 8.0" (203mm), 8.5" (216mm) |
| Width | 28.25" (718mm) |
| Up/Back Sweep | 2/7 Deg |
| Material | CrMo |
| Color | Black |
| Weight | 685g, 691g, 713g, 753g, 754g |
Select Rise
From $35.00
Original: $99.99
-65%BOX One Chromoly BMX Barā
$99.99
$35.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The first 31.8mm BMX Race bars for the stiffest cockpit available
- Custom 13-butted 4130 CrMo with a black powder coated finish
| Model | Box One Chromoly |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 5.5" (140mm), 6.5" (165mm), 7.5" (191mm), 8.0" (203mm), 8.5" (216mm) |
| Width | 28.25" (718mm) |
| Up/Back Sweep | 2/7 Deg |
| Material | CrMo |
| Color | Black |
| Weight | 685g, 691g, 713g, 753g, 754g |










