š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
BOX ONE Carbon BMX Bar
- Ultralight 3K carbon fiber bars intended for smaller BMX racers
- Meets or exceeds ENBMX Category 2 standards
| Model | Box One Carbon |
| Clamp Dia. | 22.2mm |
| Rise | 3.0" (76mm), 4.5" (114mm), 6.0" (152mm) |
| Width | 21" (533mm), 23.5" (597mm), 25.5" (648mm) |
| Up/Back Sweep | 2/6 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 162g, 182g, 285g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


BOX ONE Carbon BMX Bar
BOX ONE Carbon BMX Bar
- Ultralight 3K carbon fiber bars intended for smaller BMX racers
- Meets or exceeds ENBMX Category 2 standards
| Model | Box One Carbon |
| Clamp Dia. | 22.2mm |
| Rise | 3.0" (76mm), 4.5" (114mm), 6.0" (152mm) |
| Width | 21" (533mm), 23.5" (597mm), 25.5" (648mm) |
| Up/Back Sweep | 2/6 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 162g, 182g, 285g |
Select Dimension
From $63.00
Original: $179.99
-65%BOX ONE Carbon BMX Barā
$179.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Ultralight 3K carbon fiber bars intended for smaller BMX racers
- Meets or exceeds ENBMX Category 2 standards
| Model | Box One Carbon |
| Clamp Dia. | 22.2mm |
| Rise | 3.0" (76mm), 4.5" (114mm), 6.0" (152mm) |
| Width | 21" (533mm), 23.5" (597mm), 25.5" (648mm) |
| Up/Back Sweep | 2/6 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 162g, 182g, 285g |









