Zipp Tangente Butyl Tube - 700 x 20-28mm 37mm Aluminum Presta Valve
PU9912 41mm (2 g.) for 404 models
PU9913 65mm (4 g.) for 808 models
PU9914 91mm (6 g.) for 1080 models
- TECH SPECS
| Weight | 90 |
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Butyl |
| ISO Width (mm) | 20 |
| ISO Width (mm) | 21 |
| ISO Width (mm) | 22 |
| ISO Width (mm) | 23 |
| ISO Width (mm) | 24 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Width (mm) | 26 |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | Quantity Break |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 700 x 20 - 28 |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Zipp Tangente Butyl Tube - 700 x 20-28mm 37mm Aluminum Presta Valve
Zipp Tangente Butyl Tube - 700 x 20-28mm 37mm Aluminum Presta Valve
PU9912 41mm (2 g.) for 404 models
PU9913 65mm (4 g.) for 808 models
PU9914 91mm (6 g.) for 1080 models
- TECH SPECS
| Weight | 90 |
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Butyl |
| ISO Width (mm) | 20 |
| ISO Width (mm) | 21 |
| ISO Width (mm) | 22 |
| ISO Width (mm) | 23 |
| ISO Width (mm) | 24 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Width (mm) | 26 |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | Quantity Break |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 700 x 20 - 28 |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
Original: $20.00
-65%$20.00
$7.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PU9912 41mm (2 g.) for 404 models
PU9913 65mm (4 g.) for 808 models
PU9914 91mm (6 g.) for 1080 models
- TECH SPECS
| Weight | 90 |
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Butyl |
| ISO Width (mm) | 20 |
| ISO Width (mm) | 21 |
| ISO Width (mm) | 22 |
| ISO Width (mm) | 23 |
| ISO Width (mm) | 24 |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Width (mm) | 26 |
| ISO Width (mm) | 27 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | Quantity Break |
| Valve Core | Removable |
| Labeled Size | 700 x 20 - 28 |
| Valve | Presta Short 32-40mm |












