Zipp Goodyear Eagle F1 R NSW Road Tire 700x29mm Folding Tubeless Ready Dynamic:UHP R:Shield 180TPI Black
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | Dynamic:UHP |
| Tire Technology | R:Shield |
| TPI | 180TPI |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 270g |
| Tire Width | 29C |
| Tire Width Range | 18 - 29 |
| Labeled Size | 700x29mm |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Zipp Goodyear Eagle F1 R NSW Road Tire 700x29mm Folding Tubeless Ready Dynamic:UHP R:Shield 180TPI Black
Zipp Goodyear Eagle F1 R NSW Road Tire 700x29mm Folding Tubeless Ready Dynamic:UHP R:Shield 180TPI Black
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | Dynamic:UHP |
| Tire Technology | R:Shield |
| TPI | 180TPI |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 270g |
| Tire Width | 29C |
| Tire Width Range | 18 - 29 |
| Labeled Size | 700x29mm |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Primary Color | Black |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | Dynamic:UHP |
| Tire Technology | R:Shield |
| TPI | 180TPI |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 270g |
| Tire Width | 29C |
| Tire Width Range | 18 - 29 |
| Labeled Size | 700x29mm |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |












