Zipp G40 XPLR Puncture Resistant Tire - 700 x 40 Tubeless Folding BLK/Tan A2
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Zipp G40 XPLR Puncture Resistant Tire - 700 x 40 Tubeless Folding BLK/Tan A2
Zipp G40 XPLR Puncture Resistant Tire - 700 x 40 Tubeless Folding BLK/Tan A2
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black/Tan |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 40 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |












