Wheels Manufacturing T47 Outboard Bottom Brackets
| Bottom Bracket Shell I.D. | 47 |
| BB/Frame Interface | T47 |
| BB Shell Width (mm) | 100 |
| Weight | 150, 155, 162 |
| Spindle Interface Type | RaceFace Cinch 30mm, RaceFace EXI, Shimano Hollowtech II, SRAM DUB, SRAM/Truvativ GXP, Zipp Vuma |
| Defined Color | Black, Blue, Red |
| Model | Base |
| Spindle Interface | 30mm |
| Shell | T47 External |
| Shell ID | 47mm |
| Width | 68/73/83/100mm |
| Color | Green, Orange, Purple |
| keyword search | 30mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Wheels Manufacturing T47 Outboard Bottom Brackets
Wheels Manufacturing T47 Outboard Bottom Brackets
| Bottom Bracket Shell I.D. | 47 |
| BB/Frame Interface | T47 |
| BB Shell Width (mm) | 100 |
| Weight | 150, 155, 162 |
| Spindle Interface Type | RaceFace Cinch 30mm, RaceFace EXI, Shimano Hollowtech II, SRAM DUB, SRAM/Truvativ GXP, Zipp Vuma |
| Defined Color | Black, Blue, Red |
| Model | Base |
| Spindle Interface | 30mm |
| Shell | T47 External |
| Shell ID | 47mm |
| Width | 68/73/83/100mm |
| Color | Green, Orange, Purple |
| keyword search | 30mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Bottom Bracket Shell I.D. | 47 |
| BB/Frame Interface | T47 |
| BB Shell Width (mm) | 100 |
| Weight | 150, 155, 162 |
| Spindle Interface Type | RaceFace Cinch 30mm, RaceFace EXI, Shimano Hollowtech II, SRAM DUB, SRAM/Truvativ GXP, Zipp Vuma |
| Defined Color | Black, Blue, Red |
| Model | Base |
| Spindle Interface | 30mm |
| Shell | T47 External |
| Shell ID | 47mm |
| Width | 68/73/83/100mm |
| Color | Green, Orange, Purple |
| keyword search | 30mm |












