Tektro R526 Road Caliper Brake
| Brake Lever Actuation | Short Pull |
| Brake Position | Front, Rear |
| Brake Mount Type | Short Reach Caliper (39mm - 49mm) |
| Color | Black, Silver |
| Pad Type | Cartridge |
| Defined Color | Black, Silver |
| Brake Usage F/R | Front |
| Brake Type | Road Caliper - Short Reach - 39-49mm |
| Brake Reach (mm) | 39-54 |
| Weight | 165 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Tektro R526 Road Caliper Brake
Tektro R526 Road Caliper Brake
| Brake Lever Actuation | Short Pull |
| Brake Position | Front, Rear |
| Brake Mount Type | Short Reach Caliper (39mm - 49mm) |
| Color | Black, Silver |
| Pad Type | Cartridge |
| Defined Color | Black, Silver |
| Brake Usage F/R | Front |
| Brake Type | Road Caliper - Short Reach - 39-49mm |
| Brake Reach (mm) | 39-54 |
| Weight | 165 |
Original: $49.99
-65%$49.99
$17.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Lever Actuation | Short Pull |
| Brake Position | Front, Rear |
| Brake Mount Type | Short Reach Caliper (39mm - 49mm) |
| Color | Black, Silver |
| Pad Type | Cartridge |
| Defined Color | Black, Silver |
| Brake Usage F/R | Front |
| Brake Type | Road Caliper - Short Reach - 39-49mm |
| Brake Reach (mm) | 39-54 |
| Weight | 165 |












