SRAM X01 Eagle 55CL Crankset - 170mm 12-Speed 32t Direct Mount DUB Spindle Interface Lunar/Polar 55mm Chainline C3
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Lunar/Polar |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Defined Color | Gray |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 32 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | XO1 |
| Crank Length | 170Mm |
| Hub Standard | Boost |
| Chainline | 55Mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

SRAM X01 Eagle 55CL Crankset - 170mm 12-Speed 32t Direct Mount DUB Spindle Interface Lunar/Polar 55mm Chainline C3
SRAM X01 Eagle 55CL Crankset - 170mm 12-Speed 32t Direct Mount DUB Spindle Interface Lunar/Polar 55mm Chainline C3
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Lunar/Polar |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Defined Color | Gray |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 32 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | XO1 |
| Crank Length | 170Mm |
| Hub Standard | Boost |
| Chainline | 55Mm |
Original: $415.00
-65%$415.00
$145.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Lunar/Polar |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Defined Color | Gray |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 32 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | XO1 |
| Crank Length | 170Mm |
| Hub Standard | Boost |
| Chainline | 55Mm |












