SRAM GX Eagle T-Type Wide Crankset
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Dark Polar |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Defined Color | Gray |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 32 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | 55mm Chainline |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

SRAM GX Eagle T-Type Wide Crankset
SRAM GX Eagle T-Type Wide Crankset
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Dark Polar |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Defined Color | Gray |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 32 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | 55mm Chainline |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Dark Polar |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Defined Color | Gray |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 32 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | 55mm Chainline |












