SRAM G2 RE MTB Hydraulic Disc Brake Rear Post mount Black
- TECH SPECS
| Adjustable Contact Point | No |
| Adjustable Reach | Yes |
| Brake Caliper Type | Post Mount |
| Brake Lever Actuation | Hydraulic |
| Brake Lever Use | Right |
| Color | Gloss Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Hydraulic Fluid Type | DOT |
| Hydraulic Hose Length | 2000mm |
| Pad Compound | Sintered |
| Rotor Included | No |
| keyword search | G2 RE |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

SRAM G2 RE MTB Hydraulic Disc Brake Rear Post mount Black
SRAM G2 RE MTB Hydraulic Disc Brake Rear Post mount Black
- TECH SPECS
| Adjustable Contact Point | No |
| Adjustable Reach | Yes |
| Brake Caliper Type | Post Mount |
| Brake Lever Actuation | Hydraulic |
| Brake Lever Use | Right |
| Color | Gloss Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Hydraulic Fluid Type | DOT |
| Hydraulic Hose Length | 2000mm |
| Pad Compound | Sintered |
| Rotor Included | No |
| keyword search | G2 RE |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Adjustable Contact Point | No |
| Adjustable Reach | Yes |
| Brake Caliper Type | Post Mount |
| Brake Lever Actuation | Hydraulic |
| Brake Lever Use | Right |
| Color | Gloss Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Hydraulic Fluid Type | DOT |
| Hydraulic Hose Length | 2000mm |
| Pad Compound | Sintered |
| Rotor Included | No |
| keyword search | G2 RE |












