SRAM Apex 1 Crankset Speed: 10/11 Spindle: 30mm BCD: 110 42 BB30/PF30 172.5mm Black Road
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Rings | 42 |
| Spindle Interface Type | BB30/PF30 |
| Chainring BCD | 110 SRAM Asymmetric |
| Color | Black |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

SRAM Apex 1 Crankset Speed: 10/11 Spindle: 30mm BCD: 110 42 BB30/PF30 172.5mm Black Road
SRAM Apex 1 Crankset Speed: 10/11 Spindle: 30mm BCD: 110 42 BB30/PF30 172.5mm Black Road
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Rings | 42 |
| Spindle Interface Type | BB30/PF30 |
| Chainring BCD | 110 SRAM Asymmetric |
| Color | Black |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
Original: $138.00
-65%$138.00
$48.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Rings | 42 |
| Spindle Interface Type | BB30/PF30 |
| Chainring BCD | 110 SRAM Asymmetric |
| Color | Black |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Crank Length (mm) | 172.5 |












